Хакери використовують шахрайські версії KeePass і SolarWinds для розповсюдження RomCom RAT

Зловмисники за допомогою шкідливого ПЗ RomCom RAT продовжують розповсюджувати фальшиві версії SolarWinds Network Performance Monitor, KeePass Password Manager і PDF Reader Pro через фальшиві вебсайти.

Від цієї атаки, здебільшого постраждали користувачі з України та деяких англомовних країн, зокрема Великобританії.

«Враховуючи географію цілей і поточну геополітичну ситуацію, малоймовірно, що саме кіберзлочинність є мотивом», заявила команда BlackBerry Threat Research and Intelligence у новому аналізі.

Останні докази з’явилися через тиждень після того, як канадська компанія розкрила фішингову кампанію, спрямовану на українські організації з метою розгортання трояна віддаленого доступу під назвою RomCom RAT.

Також було помічено, що невідомий зловмисник використовує троянські варіанти Advanced IP Scanner і pdfFiller для розповсюдження шкідливого ПЗ.

Скоріше за все, троян активно розробляється з квітня і вважається потужнішим, ніж звичайні RAT. Він збирає інформацію про систему, локально встановлені програми та процеси у пам’яті. Далі, вірус робить знімки екрана та передає зібрані дані на сервер C2, а також може автоматично видаляти інформацію з комп’ютера жертви.

keypass

Фальшивий вебсайт Keypass

solar

Фальшивий вебсайт SolarWinds

«Під час завантаження безкоштовної пробної версії з підробленого сайту SolarWinds з’являється оригінальна реєстраційна форма», — пояснили дослідники.

«Така техніка вводить користувача в оману і відводить всі підозри від нещодавно встановленої програми».

Це стосується не лише SolarWinds. Зловмисниками також було фальсифіковано популярний менеджер паролів KeePass і PDF Reader Pro, в тому числі українською мовою.

Також, Unit 42 Palo Alto Networks помітив зв’язок RomCom RAT з програмою-вимагачем Cuba та Industrial Spy, що були поширені групою зловмисників під псевдонімом Tropical Scorpius.

«Подібність RomCom з Cuba Ransomware та Industrial Spy базується на схожих конфігураціях мережі. Вони також могли бути використані як відволікаючий фактор», — коментує BlackBerry. Industrial Spy — це відносно нова група програм-вимагачів, яка з’явилася у квітні 2022 року. Однак, враховуючи географію та націленість вірусу у поєднанні з поточною геополітичною ситуацією, незрозуміло яка справжня мотивація у зловмисників. Очевидно, що не фінансова.

Unit 42 повідомив, що також виявив екземпляр RomCom RAT, запакований як інсталятор для програмного забезпечення резервного копіювання та реплікації Veeam, який розміщено на шкідливому домені під назвою «wveeam[.]com».

Як і у випадку з SolarWinds, завантаження файлу інсталятора перенаправляє жертву до форми, яка пропонує ввести свої особисті дані. На додаток, розмір зміненого інсталятора перевищує 10 ГБ, що дозволяє йому обходити автоматизовані рішення безпеки.

Джерело

Підписатися на новини